Odpovedáme na vaše otázky

 

1. Otázka: Prečo berú makléri peniaze za nič?

Odpoveď: Maklérska práca zahŕňa množstvo krokov, ktoré klient nemá šancu vidieť, je to tzv. princíp ľadovca, klient vidí špičku , avšak pod touto špičkou je veľa úkonov – od zistenia vašich potrieb, hĺbková analýza konkurenčnej ponuky a ocenenie nehnuteľnosti, príprava nehnuteľnosti na predaj -  homestaging, fotenie, zameranie, detailný popis vašej nehnuteľnosti a popis okolia, post produkcia fotiek, vytvorenie pôdorysu, komplexný marketingový plán, manažment obhliadok, celá komunikácia s kupujúcimi, obchodovanie, autorizácia zmlúv t.j. právna ochrana.... až po odovzdanie nehnuteľnosti. Ani tu naša práca nekončí a v prípade akýchkoľvek otázok sme ochotný poradiť a pomôcť. Zlý výber makléra, ktorý neurobí ani prvý krok, t.j. cenová analýza nehnuteľnosti, spôsobí, že cena nehnuteľnosti je buď podhodnotená, čo vedie k rýchlemu a lacnému predaju - predávajúci stráca, alebo je tá cena prehnane vysoká, nehnuteľnosť sa na realitnom trhu stáva ležiakom, o ktorý nik nemá záujem, zasa klient stráca, pretože mu nehnuteľnosť stojí bez úžitku aj niekoľko mesiacov, v oboch prípadoch klient prichádza o peniaze. Výška provízie by mala byť primeraná úkonom, ktoré maklér vykonáva. Ak maklér má minimum úkonov, t.j. žiadna analýza, stiahnutie fotiek majiteľa, strohý popis, žiaden pôdorys, nehnuteľnosť ani nevidel, žiadna ochrana predávajúcich a kupujúcich...atď. Takýto maklér vie ísť na minimálnu províziu, ale je to na úkor predajnej ceny a aj problémov, ktoré môžu nastať pri predaji.

 

 

2. Otázka: Chcem si kúpiť dom. Financovať ho budem predajom bytu v Bratislave. Aký je postup? Ako dlho môže tento proces trvať?

Odpoveď: Najdôležitejšie pri predaji a následnej kúpe je správne načasovanie. Šikovný maklér vie nastaviť procesy tak, aby došlo k plynulému predaju a zároveň kúpe. Dôraz kladieme na kvalitne spracovanú cenovú analýzu. Musí vedieť v danom čase zhodnotiť, či je možná kúpa domu predajom bytu. V prípade, že je to reálne, spúšťa sa predaj a kúpa súbežne. Je na pleciach makléra, aby našiel kupujúceho, ktorý je ochotný počkať na vysťahovanie predávajúceho a zároveň nájsť majiteľa domu, ktorý je ochotný počkať na financie. Tento stav je aj zmluvne podchytený, čiže sa nestane, že predávajúci ostane predajom bytu na ulici, ani si nemusí hľadať nájom. A toto všetko naši makléri vedia zvládnuť k spokojnosti oboch strán.  

3. Otázka: Rozvod. Rozvádzam sa s manželom, ktorý sa so mnou odmieta dohodnúť, odmieta komunikovať. Obaja chceme byt predať a začať nový život, ale pri každej komunikácií dôjde k hádke.

Viete vyriešiť aj túto situáciu, aby sme byt konečne predali?

Odpoveď:  Správny maklér vie túto situáciu vyriešiť a to jednoducho – v tomto procese predaja preberá popri úlohe makléra aj úlohu mediátora. Takýchto prípadov sme mali hneď niekoľko, uvediem aspoň jeden: Presne tento istý scénar, rozhádaní manželia, si nevedeli prísť ani na meno a nie to dohodnúť sa pri výbere makléra. V tomto prípade som komunikoval vždy oddelene a nestranne, celý proces sa nevideli a nemuseli spolu komunikovať, dopadlo to tak, že exmanžel si nakoniec túto nehnuteľnosť odkúpil od manželky. Obaja bolo spokojní. Čiže to na čom sa nevedeli zhodnúť dva roky, sme vybavili do mesiaca.