Ako zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti? 

Pred

Po

- homestaging obývacej izby - 

 

Homestaging

                Každý z nás už určite zažil pracovný pohovor, alebo rande, či ples. Aby sme urobili dobrý dojem, čo spravíme? Použijeme make-up, krásne šaty, prijemný parfum, v prípade mužov, to môže byť oblek, čisté nablýskané autíčko, čokoľvek, aby sme zanechali tzv. dobrú stopu. A presne to je cieľom homestaging-u urobiť dobrý dojem, zanechať stopu, navodiť príjemnú atmosféru.

Poďme k odbornosti. Homestaging - je príprava domu alebo bytu na predaj, resp. prenájom. Cieľom tzv. inscenácie je osloviť najvyšší počet potenciálnych kupujúcich, a tým rýchlejšie a drahšie predať nehnuteľnosť. Techniky prezentácie sa zameriavajú na zlepšenie príťažlivosti nehnuteľnosti tým, že sa jedná o príjemný, atraktívny produkt.

Poďme si predstaviť 10 jednoduchých tipov na homestaging:

1. Ktoré miestnosti budeme upravovať?

Nie všetky izby sa považujú za rovnaké. Zamerajte svoje úsilie na miestnosti, ktoré majú najväčší potenciál ovplyvniť rozhodnutia kupujúcich, a tráviť menej času miestnosťami, ktoré nezmenia nič.

Izby, ktoré majú pre kupujúcich najväčší význam, obývacia izba, hlavná spálňa a kuchyňa. Toto sú miestnosti, na ktoré sa chcete pri stagingu nehnuteľnosti najviac sústrediť. Nerobte si toľko starosti s izbami, ktoré majú menší vplyv, ako sú hosťovské izby v prípade domov, detské izby a kúpeľne.

 

Pred

Po

- homestaging kuchyne -

 

2. De-personalizujte priestor

Jedným z hlavných cieľov homestagingu  je pomôcť potenciálnym kupujúcim vizualizovať priestor ako svoj vlastný. Najrýchlejším spôsobom, ako to dosiahnuť, je nastaviť nehnuteľnosť ako čisté plátno. Chcete, aby mal domov štýl a šarm, ale nemali by ste mať osobné dojmy, ktoré naznačujú, že tento dom patrí predajcovi, nie kupujúcemu.

Začnite odstránením akýchkoľvek osobných fotografií a všetkého, čo visí na vašej chladničke.  Oblečenie a obuv je potrebné odložiť do skríň. Z kúpeľne je potrebné odstrániť všetky hygienické pomôcky (zubné kefky, sprchovacie gély, holenie, apod.).  V niektorých prípadoch je potrebné odstrániť aj obrazy, sošky, či znaky náboženstva. Je dobré pomôcť kupujúcim lepšie sa spojiť s nehnuteľnosťou.

3. Zbavte sa neporiadku

Neporiadok zaberá priestor a priestor je to, čo sa predáva. Poupratujte svoju nehnuteľnosť tak, aby vyzerala väčšie a viac atraktívne. Nemusíte sa veci navždy zbaviť, ale mali by ste ich určite na čas predaja odložiť. To zahŕňa akékoľvek sezónne oblečenie (netreba v lete tlačiť vstupný šatník zimnými kabátmi), väčšinu dekorácie (môžete si ponechať niekoľko vybraných kúskov, ak sú jemné alebo minimalistické). Čím menej zaprataný priestor máte, tým väčšie a príťažlivejšie bude vyzerať nehnuteľnosť pre kupujúcich.

4. Vyčistite ako nikdy predtým

Chcete, aby žiaril každý štvorcový meter, od podláh až po rohy vašich stropov. Čistý dom naznačuje kupujúcim, že súčasní majitelia sa o nehnuteľnosť dobre starali.  Čo je dôležité vyčistiť: odstránenie vodného kameňa v kúpeľni a kuchyni, umytá podlaha, čisté okna, poutieraný prach a uložené veci.

5. Opravte nedostatky

Rovnako ako v prípade upratovania je cieľom opravy ukázať potenciálnym kupujúcim, že ste vynaložili maximálne úsilie na údržbu nehnuteľnosti, ako aj to, aby miesto vyzeralo pekne. Čiže odstránenie škrabancov, prasklín, fľakov na stenách, dier a iných nečistôt je na mieste, pretože toto všetko môže kupujúcim signalizovať zanedbanú domácnosť.

 

Pred

Po

- homestaging hlavnej spálne -

 

6. Zostaňte neutrálny

Svetlé farby na stenách pomáhajú ľuďom vyjadriť svoju osobnosť. Keď predávate svoju nehnuteľnosť, jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je vyfarbiť akékoľvek nezmyselné farby neutrálnymi farbami, ako je šedá, biela a bledohnedá (taupe). Odvážne farby môžu odvrátiť pozornosť od miestností. 

7. Urobte dobrý prvý dojem

Prvá vec, ktorú kupujúci uvidia, keď idú k vám domov, je vstup, už vo vstupe môžete urobiť silný pozitívny dojem. Odstráňte akékoľvek sezónne dekorácie.  Odstráňte akékoľvek nečistoty, potom pridajte dotyk domáckosti :) jednoduchou rohožkou a možno kvetináčom alebo dvoma rastlinami, ak sú v perfektnom stave (odumretá alebo umierajúca rastlina vám nebude priaznivo naklonená ). 

8. Zamerajte sa na čerstvé rastliny, kvetiny, ovocie

Aj keď príliš veľa cudzích predmetov v domácnosti môže znížiť jej vnímanú hodnotu, niekoľko zdravých, dobre umiestnených rastlín a kvetín môže do priestoru pridať život a sviežosť. Rozmiestnite ich tak, aby neprekážali. Do obývacej izby umiestnite vázu plnú veľkých, svetlých kvetov, malú črepníkovú rastlinu alebo sukulenty a možno aj väčšiu črepníkovú rastlinu do rohu obývacej izby. Nemáte čas alebo zabúdate ako ja :) na starostlivosť o čerstvé rastliny? Umelé rastliny navodia rovnakú atmosféru.

Ďalším aspektom čerstvosti je zabezpečenie toho, aby nedošlo k zápachu. Pred obhliadkou sa uistite, že ste z koša odstránili odpadky, aby kupujúcich nezasiahli žiadne nepríjemné vône. V nehnuteľnosti môžete nainštalovať voňavý doplnok, napr. vonná sviečka, elektrický osviežovač, .... Ak to urobíte, udržujte ho na nízkej úrovni - chcete, aby bola vôňa jemná a nevtieravá.

9. A budiš svetlo 

Temné izby sú smutné. Rozjasnite ich tým, že v nehnuteľnosti necháte svietiť čo najviac svetiel. Otvorte žalúzie, odtiahnite závesy, na všetkých oknách, aby vám preniklo čo najviac svetla do priestoru. Ak sú závesy tmavé je potrebné ich vymeniť za svetlé, poprípade ich nedávať vôbec.

10. Usporiadajte si nábytok

Chcete, aby tam bolo čo najviac otvoreného a priechodného priestoru. Pomáha to kupujúcim orientovať sa v priestore a tiež im pomáha lepšie si predstaviť svoj nábytok v každej miestnosti. Zbavte sa poškodených kusov nábytku.

Verím, že vám týchto 10 pravidiel pomôže pri homestagingu. Ak si však neviete rady, je dobré obrátiť sa na odborníkov v oblasti homestagingu, zohnať si kvalitného fotografa, realitného znalca na určenie trhovej ceny, advokáta/notára atď... samozrejme vyhradiť si čas na všetky tieto úkony....ALEBO jednoducho osloviť našu realitnú kanceláriu, ktorá všetky tieto služby zastrešuje. Máte možnosť vybrať si a rozhodnutie je len na vás :)

 

Lucia Poláčiková - marketér

0905 373 131
polacikova-ZVNC-najlepsimakleri.sk